05071271737

bilgi@tenesotel.com

Bozcaada Hakkında

BOZCAADA

Bozcaada (Tenedos) bugün Çanakkale’nin bir ilçesi olup, kuzeyinde Semadirek, kuzey-batısında Limni, güneyinde Midilli, kuzey-doğusunda  Gökçeada bulunmaktadır. Çevresindeki küçük adacık ve kayalıklarla 40 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bozcaada’da yüksek tepe ve orman yoktur. Bunun yanı sıra adanın en yüksek tepesi olan ve 40 mil uzunluğundaki çevreyi kontrol eden Göztepe’den dolayı da Bozcaada ismi yakıştırılmıştır.

Ege Denizi’nde Ülkemize ait iki adadan biridir. Antik Çağ’da adı Tenedos olan Bozcaada, Homeros’un İlia’da Destanı’nda bahsedilmektedir. Heredotos Bozcaada’nın ilk yerleşimcilerinin Pelasglar olduğunu yazmaktadır. M.Ö. 334 yılında Büyük İskender Ege Adaları’na hakim olmuş, daha sonra M.Ö.1.yy’da Roma İmparatorluğu, 1455-56 yılında ise Venedik’lilerden alınan ada Ege’de Türklerin eline geçen ilk ada olmuştur. M.Ö.6. yüzyıldan Roma Dönemi’ne kadar kullanılan mezarlıkta toprak heykelcikler, çanak çömlekler bulunmuştur. Venedikliler yapılan ikinci (Yeni Kale) ve 1657 yılı yapımı Köprülü Mehmet Paşa Camii ilçenin diğer eserleridir.

Bozcaada’daki Osmanlı Dönemi’nden kalma önemli tarihi mekanlar arasında; Yalı Cami, Alaybey Cami, günümüzde park olarak kullanılan Namazgah ile tarihi çeşmesi, 1870 yılında inşa edilmiş üç nefli Meryem Ana Kilisesi ziyaretçileri mimari yapıları ile etkileyecektir. Aya Paraskevi Ayazması olarak tanımlanan mekanın Ortodoks inancında önemli bir yeri vardır. Eskiden burada düzenlenen Paraskevi Şenliklerinin yerini günümüzde Bağbozumu Şenlikleri almıştır.

Şarap Fabrikaları, Rüzgar Santrali (günbatımı), Bozcaada Bağları, Alaybey Cami, Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi, Göztepe, Habbele, Çamlık piknik alanı,Namazgah Çeşmesi, Ada Evleri, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi, Tuz Burnu, Köprülü Mehmet Paşas Cami, Ayazma Plajı, Mermer Burnu, Polente Deniz Feneri, Habbele plajı, Beylik plajı, deniz sporları(sörf-kitesörf-kiteboard vb) için uygun kuzey rüzgarlarına açık Çayır plajı ve muhteşem üzüm bağları  adada mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Günümüzde Ağustos ayında “Bağ Bozumu Şenlikleri” yapılan adada, 4 şarap fabrikasının yanısıra, evlerde de şarap yapılmaktadır. Eski çağdaki adı Tenedos olan adaya Geyikli Yükyeri İskelesi’nden kalkan arabalı vapurla ulaşılmaktadır.

 

TENEDOS SİKKESİ

M.Ö. 4-5. yüzyıla tarihlene Tenedos sikkelerinden yola çıkarak Ada tarihinin önemli ve etkileri günümüze kadar uzanan ipuçlarını görmemiz mümkün. Sikkenin bir yüzünde Hera ve Zeus diğer yüzünde ise çift başlı balta, üzüm salkımı ve amfora var. Tenedos baltası da denilen çift başlı balta Anadolu’da hep kullanılagelen bir motif. Troia, Boğazköy ve Arslantepe’de rastlanılmış, daha sonraları ise Miken ve Girit’te de görülmüştür.

Üzüm salkımı, bağcılığın Ada için o zamandan beri belirleyici bir ekonomik faaliyet olduğunu, amfora ise şarap ve ticaretin önemini vurgulayan bir motif olarak göze çarpıyor. Çıkan sonuçları şöyle toparlayabiliriz:

a) Bağcılık ve şarapçılığın Bozcaada tarihinde binlerce yıllık bir geleneği vardır.
b) Ticaret Bozcaada için son derece önemlidir, bir ada olmakla beraber o zamanın dünyasına açık olduğunu gösterir.
c) Tenedos kendi adına para basacak bir ekonomik büyüklüğe erişmiştir.
d) Tenedos’lular Anadolu kökenlidir. Bu sonucu Troia savaşları da destekler: Troia savaşında Tenes ve adamları Akhalıları Tenedos’a sokmak istemezler, taşla ,kürekle karşı koyarlar. Açıkça Troia’dan yana olduklarını gösterirler. Akhilleus da Tenes’i cezalandırarak onu mızrakla öldürür, öldürüldüğü yere bir Apollon Sminteos tapınağı yapılır. Ama kader işte, Tenedos buna rağmen Troia’nın düşmesinde çok belirgin bir rol oynamıştır: Savaşın sonlarında Akhalılar geri çekilir ve donanmalarını Ada’nın arkasına saklarlar(muhtemelen Ayazma açıklarına). Bu arada tahta atı Troia önüne bırakmışlardır tabi. Akhalıların gittiklerini ve tahta atı hediye olarak bıraktıklarını düşünen Troialılar yanılmaktadır: Donanma Troia’ya öldürücü darbeyi vurmak için Ayazma’da Troia’dan gelecek işareti beklemektedir.

Tenedos (M.Ö. 188-70) Tetradram

Açıklama: AR Tetradram (14.67 g). Janiform erkek ve dişi başlar, erkek laureat ve sola dönük, dişi diademed ve sağa / Double-axe; Yukarıda mono, monogram ve üzüm demet soldan sağa, cornucopiae sağdan şekil; Tüm defne çelengi içinde. AEF, küçük çürükler, çekici tonda.

Bozcaada’ya Çanakkale’den 55km ‘lik bir mesafeden sonra Geyikli Yük Yeri iskelesinden yapilan yaklasik 30 dakikalik bir feribot yolculugu sonunda ulasiliyor. Bozcaada, Çanakkale Boğazı ege ağzının 18 deniz mili guneyinde ; doğudaki anakara kütlesinin Kumburnu mevkiine 3, Geyikli Yük yeri feribot iskelesine 3,5 deniz mili mesafededir .

Bozcaada’ya yaklasirken limanin yanında heybetiyle duran kale karsiliyor sizi . Venedik doneminde yapilan ve sonradan restore edilen kale yıllara , firtınalara meydan okuyor. Limana yaklaşırken iskele hep kalabalık , iskelede dostlarini karsilamak için feribotun yolunu gözleyen yada geçirdikleri güzel günlerin sonunda istemeye istemeye de olsa dostlarını feribotla adadan uğurlayan insanlar ; gidenlere özenmedikleri kesin . Kıyıya yaklaştıkça Limanin sağına ve soluna daracik sokaklarla dizilmis evlerden daha ilerisini goremiyorsunuz artik , bir an once feribotun yanaşmasi ve adanin icine dogru yola çıkmak için sabirsizlanıyorsunuz.

Adayi keşfetmeye başladiginiz zamanda , feribottan görülebilen alan için içinizden geçen “ ne kadarda boz “ düşüncesi yemyeşil üzüm bağlarını gördüğünüz zaman kaybolup gidiveriyor . Adanin icinde yol almaya başladiğinizda özellikle hergün egzost kokusu teneffüs eden ciğerler deniz kokusuyla karışmış kekik kokusunu içlerine çekmeye doyamiyor, birde onlara eşlik eden üzüm kokusu yokmu…

Köklü tarihi , üzüm bağları, çamlıkları, deniz ürünleri, billur suyu ve incecik kumuyla güzel plajlarıyla dört dörtlük bir hayat sunuyor insanoğluna. Adanın dış görünümünün güzelliğinin yaninda denizinin sunduğu güzellikleri de adayı dört dörtlük hale getiriyor. Balık miktarındaki verimliliğiyle, sualtı florasının güzelliğiyle , dalmayı tercih edenleri mutlu ediyor. Bozcaada’ da rüzgar hiç eksik olmuyor , güzel bir esintisi her zaman var , ve rüzgarın yönü ne olursa olsun sakin bir koy bulmak her zaman mümkün.

En meşhur koyu Ayazma Plajı, ama diğer bütün koylarıda en az Ayazma kadar güzellikleriyle büyülüyorlar . Sulubahçe , Habbeli, Mermerburun ve Akvaryum denize , güneşe , kuma , doğaya doymaniza imkan vermiyor hiçbir zaman.

08 Nisan 2019

Hızlı Rezervasyon

Giriş Tarihi

Çıkış Tarihi

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

TENES OTEL BOZCAADA

Bozcaada

Telefon : 05071271737

E-Posta : bilgi@tenesotel.com